Zegarek, który mierzy ciśnienie – czy warto go kupić?

Zegarek jest funkcjonalną ozdobą, którą nosi większość z nas. Obecnie na rynku dostępne są różne modele umożliwiające kontrolę stanu zdrowia. Smartwatche, smartbandy i zegarki z pomiarem ciśnienia zrewolucjonizowały podejście do czasomierza. Dzięki tym elektronicznym gadżetom zadbasz o swoje samopoczucie. Zastanawiasz się, czy kupić zegarek, który mierzy ciśnienie? Podpowiadamy! 

Dlaczego warto kupić zegarek, który mierzy ciśnienie?

Zegarek, który mierzy ciśnienie sprawdzi się jeśli uprawiasz sport. Dzięki niemu będziesz mógł kontrolować wydolność swojego organizmu. Skontrolujesz puls lub zaplanujesz trasę podczas biegania.

Taki nowoczesny zegarek będzie również nieocenioną pomocą, jeśli masz problemy z sercem lub krążeniem. Dzięki niemu będziesz mógł wykonać częstsze pomiary w dowolnym miejscu i czasie. Jest to niezwykle ważne, gdyż nagłe skoki ciśnienia mogą dopaść Cię w sytuacjach, gdy zwykły ciśnieniomierz będzie niedostępny. A z zażyciem leku nie będziesz mógł czekać, aż wrócisz do domu.

Dodatkowo ten gadżet sprawdzi się jako dodatek do codziennych stylizacji. 

Jak działa zegarek z ciśnieniomierzem? 

Pomiar ciśnienia odzwierciedla siłę z jaką serce pompuje krew. To bardzo istotny parametr, dzięki któremu możemy szybko ocenić stan zdrowia każdego człowieka. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie może świadczyć o poważnych problemach.

Zegarki, które mierzą ciśnienie, mogą prowadzić monitoring w sposób stały i ciągły. Ma to ogromne znaczenie, gdy potrzebujesz rozszerzonej analizy tego parametru. Tego typu zegarek najczęściej wyposażony jest w dwie specjalistyczne czujki: elektrokardiogram i photoplethysmogram. Pierwsza z nich odpowiada za odczyt sygnału bicia serca z nadgarstka. Druga monitoruje puls z opuszka palca. Przyłożenie palca do specjalnego miejsca znajdującego się na zegarku pozwala na odczytanie wyniku w kilkanaście sekund.

Wady i zalety zegarka z ciśnieniomierzem 

Gdy uprawiasz sport zaletą posiadania zegarka, który mierzy ciśnienie jest to, że nie musisz kupować w aptece osobnego ciśnieniomierza. Tradycyjnym urządzeniem nie jesteś w stanie dokonywać pomiarów podczas ćwiczeń fizycznych. Dzięki zegarkowi z ciśnieniomierzem możesz mieć swoje wyniki zawsze pod ręką i w sposób ciągły sprawdzać pracę swojego serca.

Jedną z wad może być fakt, że ciągłe pomiary mogą być dla Ciebie stresujące. Dodatkowo przy chorobach krążenia nie powinieneś opierać się jedynie na pomiarach z zegarka, ponieważ czasami mogą być nie do końca precyzyjne.

Ważnym aspektem jest również fakt, że bateria w zegarku szybciej ulega rozładowaniu. Należy pamiętać o jego częstszym ładowaniu niż tradycyjnego aparatu do mierzenia ciśnienia. 

Najnowsza funkcja zegarków z ciśnieniomierzem – pulsoksymetr

Pulsoksymetr służy do pomiaru ilości tlenu we krwi. Wynik oznaczany jest skrótem SpO2. Prawidłowy wynik saturacji powinien wynosić od 95 do 99 procent. W ciągu ostatniego roku, z powodu pandemii, urządzenia te zyskały na popularności. Jednak pomiar ten będzie pomocny przy kontrolowaniu Twojego stanu zdrowia także podczas każdej infekcji dróg oddechowych. Ponadto przydaje się on podczas leczenia chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy lub astmy. Sprawdzenie saturacji będzie pomocne podczas uprawiania sportów amatorskich lub wyczynowych. Wynik poza normą będzie wskazywał na problem z układem oddechowym, który należy skonsultować z lekarzem.

Pulsoksymetr w zegarku działa bezinwazyjnie. Wynik powstaje na podstawie kontroli promieniowania dwóch długości fal - czerwonej i podczerwonej. Nie jest on jednak podstawową funkcją. Posiadają ją jedynie zaawansowane modele. Warto jednak zastanowić się nad ich zakupem. Wynik saturacji pojawia się zaraz po wyniku pomiaru ciśnienia.

Nie jest to pomiar medyczny, jednak dzięki niemu zyskujesz istotne i cenne informacje o swoim zdrowiu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zegarka z pomiarem ciśnienia? 

Podczas kupowania zegarka, który mierzy ciśnienie, zwróć uwagę na następujące aspekty:

- im więcej dodatkowych funkcji będzie miał zegarek z ciśnieniomierzem, tym krócej będzie działać jego bateria. Zastanów się, czy na pewno wszystkie są dla Ciebie niezbędne,

- dopasuj kształt tarczy i wielkość zegarka w taki sposób, aby był wygodny podczas noszenia. Bez względu na rozmiar wyświetlacz będzie tak samo czytelny,

- sprawdź pojemność akumulatora, jeśli zamierzasz intensywnie używać wszystkich funkcji. Istotna będzie również wodoodporność, gdy planujesz używać zegarka pod wodą,

- tak, jak w przypadku smartfonów, na płynność działania ma wpływ ilość RAM i procesor.

Zegarek typu smart będzie najlepszym pomocnikiem bez względu na to, czy uprawiasz regularnie sport lub masz problemy ze zdrowiem. Pomiar ciśnienia z jego pomocą wykonasz sprawnie w każdym miejscu i o każdej porze, a dokładna analiza pozwoli Ci jeszcze lepiej zadbać o swój organizm.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl